וידעת היוםתורה ומדעאמור

מעוניין לקנות תואר כהונה

וַיֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה אֱמֹר אֶל הַכֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם לְנֶפֶשׁ לֹא יִטַּמָּא בְּעַמָּיו. כִּי אִם לִשְׁאֵרוֹ הַקָּרֹב אֵלָיו לְאִמּוֹ וּלְאָבִיו וְלִבְנוֹ וּלְבִתּוֹ וּלְאָחִיו (פרק כ פסוק כה')

יהודי אחד ניגש אל הרב המקומי ושטח בפניו את בקשתו. רוצה הוא מאוד להיות כהן. ומוכן הוא לתת כל סכום ככל שיידרש. ענה לו הרב, שזה לא אפשרי, ושאין באפשרותו להיות כהן. לא ויתר האיש, והציע לשלם לרב 10,000 שקל, בתמורה לכך שהרב יהפוך אותו לכהן. הרב התנצל ואמר ליהודי, שזה לא עניין של כסף, ואי אפשר סתם ככה לרצות להיות כהן. התחנן אותו אדם ואמר שהוא מוכן לשלם אפילו 50,000 שקל בשביל העניין. שראה הרב שהיהודי לא מוותר, פנה אליו ושאל אותו: "בשביל מה אתה כל כך רוצה להפוך להיות כהן?"

ענה לו היהודי: "פשוט, סבא שלי היה כהן, אבא שלי היה כהן, וגם אני מאוד רוצה להמשיך את המסורת של המשפחה, וגם להיות כהן…

צוחקים אנו על אותו אדם שחושב שכסף יהפוך אותו להיות כהן, למרות שהוא כבר מגזע כהנים. אך צריכים אנו לשאול את עצמינו, האם הייחוס הוא זה שמעביר את היכולת להיות כהן, גם לאחר שחלפו 3300 שנה מאז אהרון הכהן? האם מעבר לעניין הרוחני, ישנו משהו שמבדיל את הכהנים משאר העם? 

שאלות אלה טרח לברר פרופסור קרל סקורצקי [ראש המחלקה לנפרולוגיה בבי"חרמב"ם, חיפה, וכן ראשהמחלקה לביולוגיה מולקולרית בבית הספר לרפואה.בפרויקט מחקר שנערך ע"י דוקטור  ד. גולדשטייןמאוניברסיטת אוקספורד, וד"ר ח. בן עמי מבי"חרמב"ם בחיפה]. במחקר הגנטי שנמשך מספר שנים, נמצא גן משותף אצל כהנים ללא הבדלי מוצא, אשכנזים וספרדים, תימנים, רוסים ותוניסאים.

70-80 אחוז מהם נושאים ב D.N.A  שלהם גן משותף בשכיחות גבוהה שאין כמוה בשום קבוצת אוכלוסייה אחרת. אצל יהודים שאינם כהנים, ואצל גויים, אפשר למצוא גן זה בשכיחות של 5% בלבד.

הגן  הזה מעיד  על היות הכהנים  בני אותה משפחה, צאצאיו של איש אחד שהוא אבי המשפחה. פרטי המחקר שפורסמו בכתב העת המדעי "NATURE" מאשרים את הידוע לנו מהתורה על משפחת הכהונה, ועל ההשתייכות אליה העוברת מדור לדור רק מאב לבן וממנו לבנו וכן הלאה. בת כהן שבעלה אינו כהן, אין בניה כהנים. ואכן, אצל בנים אלו לא ימצא הגן המשותף. הסיבה המדעית לכך פשוטה: הגן המשותף הזה נמצא רק בכרומוזום הגברי (Y). את הכרומוזום הגברי מקבל הילד בתורשה מאביו בלבד, ואותו הוא יעביר רק לבניו. עוד דבר מעניין הוא, שאת אותו כרומוזום (Y), ניתן לבדוק ע"י שינויים שחלים במהלך הדורות, ולדעת את גילו.

מבדיקות שעשו, נקבע כי גילו של הכרומוזום הוא: 106 דורות. אם ניקח את המספר הזה, ונכפיל אותו במספר השנים של דור, שמקובל לחשב לפי 30 שנה. נקבל 3160 ! החישוב [הממוצע]של המחקר קלע כמעט בדיוק לימיו של אהרן הכהן כפי מסורת התורה [לפני כ3300 שנה].

עכשיו ברור לנו למה אי אפשר לקנות כהונה בכסף. רק אם סבא שלך ואבא שלך כהנים, סימן שאתה כהן!

Print Friendly, PDF & Email
הצג יותר

מאמרים קשורים

השאר תגובה

Back to top button