וידעת היוםתורה ומדע

מקווה טהרה בסלון!

רצו לשדרג את הסלון, ונדהמו לגלות שמתחתיו ממתין מקווה עתיק מלפני אלפיים שנה!

תגלית ארכיאולוגית והיסטורית בסלון הבית הפרטי: בני זוג משכונת עין כרם בירושלים ביצעו לאחרונה עבודות שיפוצים בביתם. במהלך השיפוצים התגלה מקווה טהרה עתיק מימי בית שני, שלפי הערכות נבנה לפני יותר מאלפיים שנה!

עם סיום השיפוצים התקינו בני המשפחה דלתות עץ המובילות אל המקווה והזמינו את נציגי רשות העתיקות לחקור את המקום ולתעד אותו.מקווה בסלון

דלתות המקווה

 

"מציאת עתיקות מתחת לבית פרטי יכול להתרחש רק בארץ ישראל, ובפרט בירושלים", מסביר עמית ראם, ארכיאולוג מחוז ירושלים ברשות העתיקות. "מעבר להתרגשות ולסיפור הלא שגרתי של גילוי המקווה, יש לחשיפתו חשיבות ארכיאולוגית.

הממצא  מחזק  את  הסברה  שבשטח  עין כרם של היום היה יישוב יהודי בימי בית שני".

המקווה שנמצא נחשב גדול ממדים: אורכו 3.5 מטר, רוחבו 2.4 מטר ועומקו 1.8 מטר. הוא חצוב בסלע, מטויח ומוקפד לפי דיני הטהרה המופיעים בהלכה. גרם מדרגות נוסף מוביל אל תחתית אגן הטבילה. בתוך המקווה נמצאו  גם   כלי  חרס  מימי  בית  שני  וסימני שריפה, אשר יתכן שמהווים עדות לחורבן הבית. ברצפת המקווה נמצאו גם שברים של כלי אבן שהיו נהוגים בימי בית שני.

 

מקווה בסלון

"בהתחלה לא ידענו בוודאות מה חשיבותו של הממצא והיססנו לפנות לרשות העתיקות כי חששנו מההשלכות", סיפרו בני המשפחה.

"הייתה לנו תחושה חזקה שכפי הנראה שוכן מתחת לסלון הבית ממצא בעל ערך היסטורי והמחויבות האזרחית הכריעה את הכף. הרגשנו שהממצא הזה ראוי להיות גלוי ומתועד כהלכה. לשמחתנו, אנשי רשות העתיקות הפגינו מקצועיות, ענייניות ונועם. כל דאגתם הייתה נתונה לשמירה על הממצאים ולחקירתם".

 

ביום ד' השבוע (30/6) הוענקה להם תעודת הוקרה מטעם הרשות על אזרחות טובה, ועל כך שדיווחו על גילוי המקווה ותרמו לחקר הארץ.

_

Print Friendly, PDF & Email
הצג יותר

מאמרים קשורים

השאר תגובה

Back to top button